O discgolfu

Co je to discgolf?

Discgolf je podobný tradičnímu golfu, avšak místo golfových holí a míčků se používají disky, které hráči házejí do koše. Cíl hry je dokončit každou jamku na co nejmenší počet hodů. Začíná se vždy na výhozišti a končí se, když disk skončí v koši. Obecně bývá hřiště postaveno na 9 či 18 jamek. Hráči zpravidla začínají na jamce číslo jedna pokračují dle daného pořadí jamek až do poslední. Hráč s nejmenším počtem hodů vyhrává. Discgolfová hřiště využívají různých terénních úprav, velmi často jsou hřiště součástí parků. Discgolf je jeden z nejlepších způsobů využití fitness sportů. Je snadné se jej naučit, jedná se o zdraví prospěšnou aktivitu a dostupnou lidem všech generací a stupňů kondice. Pokud dokážete hodit frisbee a máte rádi zábavu, zkuste si zahrát právě discgolf.
V současnosti je více než 100 hřišť po celé České republice a přibývá lidí, kteří jej hrají aktivně i rekreačně. Více na www.idiscgolf.cz

Pokud si chcete přečíst něco o historii, koukněte sem: https://discgolf.com/disc-golf-education-development/disc-golf-history/ (v anglickém jazyce)

DISCGOLFOVÁ PRAVIDLA PRO REKREAČNÍ HRU

Cíl hry

DiscGolf se hraje jako tradiční golf, ale využívá létající disky na místo míčků a holí.
Jeden hod se připočítává pokaždé, když je disk odhozen nebo pokud hráč dostal penalizaci. Cílem je zahrát jamku na co nejmenší počet hodů. Vyhrává hráč s nejmenším počtem hodů.

Bezpečnost především

Nikdy neházejte, pokud jsou v dohozové vzdálenosti další hráči nebo jiní návštěvníci parku. Vždy návštěvníkům dávejte přednost projít. Vždy si uvědomujte prostředí a věci, které Vás obklopují.

Odhoz z výhoziště

Každá jamka začíná odhozem z výhoziště, který musí být dokončen ve vyznačeném prostoru.

Poloha

Poloha je místo, kde dopadl hráčův předchozí hod. Označte každou polohu pomocí mini markeru nebo nechte disk ležet na zemi, kde přistál. Hráčův další hod je přímo za hranicí označené polohy.

Pořadí při házení

Hráč s nejmenším počtem hodů z předchozí jamky začíná na výhozišti další jamky. Po té, co všichni hráči odhodí své disky, pokračuje hráč s diskem, který je nejdále od jamky.

Povinnost

Povinnost čili mandatory nebo mando, je jeden či více určených stromů či tyčí na fairwayi, které musí být splněno a to správným způsobem a ze správné strany signalizující šipkou. Pokud disk mine mandatory hraje se z předchozí polohy nebo označené drop zóny, je-li k dispozici, a přidává si jeden trestný hod.

Dokončení jamky

Disk, který skončí v disc golfovém koši nebo visí v řetězech znamená úspěšné dokončení jamky.

Mimo hranice – out

Pokud je nějaká oblast označena jako mimo hřiště čili OB (out of bounds) a disk viditelně skončí v této oblasti je vyhodnocen jako OB. Hod, který skončí v OB, se musí hrát do 1 metru ve hřišti od bodu, kde překročil hranici OB. Vodní překážky, hazard, veřejné cesty a většina ohraničení parků bývávají OB. Hráč si připočítá jeden trestný hod.

   

Úplné znění pravidel

v českém jazyce: https://idiscgolf.cz/pravidla

v anlickém jazyce: https://www.pdga.com/rules/official-rules-disc-golf

PRAVIDLA NA HŘIŠTI

  • ZŮSTAŇTE TIŠE A VYVARUJTE SE PŘEBYTEČNÝCH POHYBŮ, KDYŽ OSTATNÍ HÁZÍ.
  • STŮJTE ZA HRÁČEM, KTERÝ HÁZÍ, DOKUD SVŮJ HOD NEDOKONČÍ.
    VYJMĚTE DISK Z KOŠE POTÉ, CO DOKONČÍTE JAMKU.
  • DOVOLTE RYCHLEJŠÍM SKUPINÁM, ABY VÁS PŘEDBĚHLI.
  • SBÍREJTE ODPAD A ODKLÁDEJTE JEJ NA PŘÍSLUŠNÁ MÍSTA.
  • NEMĚŇTE HŘIŠTĚ ŽÁDNÝM ZPŮSOBEM (STROMY, KEŘE, ATD.)

Tento text byl použit se z webových stránek www.discgolf.com s jejich laskavým svolením.